Urząd Miejski w Andrychowie

Energetyczny krok w XXI wiek
fot. nowiny.andrychow.eu

Andrychów. Energetyczny krok w XXI wiek

AAA
21 sierpnia 2015, 11:53 | Informacje | żródło: Nowiny
Jak informuje portal Nowin Andrychowskich na terenie starego andrychowskiego wysypiska odpadów gmina wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy jednego megawata. W połączeniu z efektami dobiegającej wymiany lamp ulicznych na ledowe ma to dać oszczędności idące w miliony złotych. Tym samym – jak mówi wiceburmistrz Mirosław Wasztyl – możemy mieć oświetlenie gminy niemal bez kosztów. Dziś gmina Andrychów płaci rachunki za energię po półtora miliona złotych rocznie. Ale już niebawem to się zmieni, bo Andrychów, jako pierwszy w Polsce opracował własną ścieżkę wdrażania Programu SOWA – to wymiana kilku tysięcy lamp starego typu i bardzo energochłonnych na jasne i oszczędne ledy. Gmina dostała na to z SOWY 8 mln dotacji zewnętrznej i opracowała własny model porozumienia z dostawcą energii na przejęcie oświetlenia ulicznego.

Już do dziś wymieniono ponad połowę punktów świetlnych. Jesienią program zostanie zakończony, a oszczędności w rachunkach sięgną 50 procent. Do tego Gmina Andrychów przystąpiła do dużej grupy zamówień – to samorządy powiatu wadowickiego i kilka gmin ościennych. Razem negocjują ceny z producentami energii. Z wstępnych szacunków wynika, że to da kolejne 200 tysięcy oszczędności.

Władze Andrychowa postanowiły pójść jeszcze dalej. Ponieważ trzeba zrekultywować teren nieczynnego wysypiska, to zgodnie z przepisami będzie ono wyłączone z obszarów budowlanych przez pół wieku. Jak wykorzystać ten teren? - Obszar ten (dwa hektary) świetnie nadaje się na farmę fotowoltaiczną – mówi burmistrz Tomasz Żak. – Obejrzeli ten teren już fachowcy i pozytywnie zaopiniowali nasz pomysł. Jest tam też bardzo dobre nasłonecznienie.

Przypomnijmy, że fotowoltaika to bezpośrednie przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną dzięki ogniwom fotowoltaicznym. W przyszłym roku powstanie projekt farmy i zostanie złożony wniosek aplikacyjny o zewnętrzne dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Inwestorem bezpośrednim ma być Zakład Gospodarki Komunalnej, bo to jego teren. Projekt idący w źródła samoodnawialne ma wielkie szanse na dofinasowanie nawet w 85 procentach. Taka inwestycja daje bowiem nie tylko oszczędności w rachunkach za energię, ale też – a co może jeszcze ważniejsze – znacząco zmniejsza poziom emisji dwutlenku węgla.

Wyprodukowany jeden megawat mocy skierowany zostanie do krajowej sieci energetycznej – takie są przepisy – ale Andrychów „odpisze” go sobie w rozliczeniach. Jakie będą ogólne efekty?
Zaznaczmy że nowe ledowe oświetlenie będzie też w parkach – to 900 punktów, a także w punktach wewnętrznych, czyli w budynkach, również spółek gminnych i instytucji. Kiedy połączy się efekty wymiany lamp, budowy farmy i wynegocjowanych cen za energię, to za kilka lat Andrychów może mieć niemal bezkosztowe oświetlenie, jak mówi wiceburmistrz Wasztyl.
Tym samym w gminnej kasie co roku pozostanie półtora miliona złotych.

Pierwszym miejscem, gdzie zawita gminna fotowoltaika będą Targanice. Ogniwa umieszczone przy kompleksie rozbudowywanej remizy OSP zasilą bowiem nie tylko obiekt strażaków, ale też Wiejski Dom Kultury i przychodnię.
źródło: Nowiny
nasza klasa

Zobacz również

© 2012 Urząd Miejski w Andrychowie
Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mMyCity)